Pan Rębak Rozdrabniacz do gałęzi

Pan Rębak, kto to jest?

Nazywam się Robert Sitek. To ja jestem odpowiedzialny za markę "Pan Rębak". Szukasz rozdrabniacza do gałęzi - nie wiesz co kupić? Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji telefonicznej pod numerem 732 190 763 Podczas rozmowy opowiem Ci jak wygląda praca z rębakiem w praktyce. Skorzystaj z mojego doświadczenia - chętnie Ci doradzę.

Jaki rębak rozdrabniacz do gałęzi kupić ? na początek – pierwszy rębak z napędem spalinowym.

Rębak do 10 tys. złotych

Zacznijmy od tego, że na co dzień eksploatuję rębaki  marki CEDRUS RB04 oraz Lumag i są to modele: Rambo HC 15PRO i Rambo hc 10 PRO. Maszyny te pracują w wynajmie, czyli są eksploatowane przez przypadkowych i różnych użytkowników w warunkach nazwijmy to ekstremalnych, lub do nich zbliżonych.  Kiedyś napiszę osobny tekst o tym, co nasi klienci potrafią wrzucić do tej maszyny, ale to tylko świadczy o jej trwałości. Tu od razu uwaga, że jeśli oczekujecie Państwo 10 letniej bezproblemowej eksploatacji rębaka, to są takie maszyny, ale ich ceny są minimum kilkunastokrotnie wyższe.

Zanim zdecydujemy, jaki rębak rozdrabniacz kupić? Zacznijmy od podstawowego podziału rębaków spalinowych na dwie grupy

Podział ten jest wyznaczony poprzez  rodzaje mechanizmu tnącego zastosowanego w danych konstrukcjach rozdrabniaczy:

 • Rębaki tarczowe –  w tych rębakach układ tnący to noże umieszczone na metalowym dysku. Dysk ten wiruje, wraz z zamocowanymi nożami i w ten sposób rozdrabniane są gałęzie. Na dysku tnącym zamontowane są też często łopatki, które działają jak wentylator, ich zadaniem jest wyrzucenie rozdrobnionego materiału z komory tnącej.
 • Rębaki bębnowe – uznawane za wydajniejsze i wytrzymalsze niż rębaki tarczowe – aczkolwiek to zawsze będzie zależało od konstrukcji danego modelu i układu przeniesienia napędu. Konstrukcja bębnowego rębaka polega na tym, że noże zamocowane są na wirującym bębnie i to właśnie takim rębakom w dużej mierze będzie poświęcony ten wpis.
Rębak tarczowy
Rębak tarczowy
Działanie rębaka bębnowego
Działanie rębaka bębnowego

Najczęściej stosowane hasła reklamowe rębaków rozdrabniaczy do gałęzi to:

„Rębak 20 koni mechanicznych”
„Rozdrabniacz do gałęzi 15 koni mechanicznych” itp.

Pogadajmy więc o silnikach napędzających rębaki

UKŁAD NAPĘDOWY ROZDRABNIACZY DO GAŁĘZI RĘBAKÓW

Aby zdecydować, jaki rębak rozdrabniacz do gałęzi kupić, powinniśmy zdecydować się, na odpowiednią wersję silnika napędzającego.

Silniki – W takich rębakach stosowane są często kopie Hondy GX390 GX 340, chińskie no namy lub chińskie „Lonciny albo Lifany”

Silniki te są trwałe, wydajne i nie należy się ich bać, bo oferują dobrą pracę oraz niskie koszty eksploatacji. Jeśli potraficie odkręcać i przykręcać śruby to bez problemu poradzicie sobie z ich serwisem.

Najczęstszy serwis silników polega na:

 • Wymiana filtra powietrza – niezwykle ważna czynność, która bywa bagatelizowana przez większość użytkowników. Jeśli Państwa maszyna zacznie kopcić i straci moc, to na 85% opowiada za to zapchany filtr powietrza. Koszt nowego to 22 zł, wymiana banalnie prosta.   
 • Wymiana oleju –  należy pamiętać o regularnej wymianie oleju co 50 mth. Przy okazji, proszę wymienić filtr powietrza.
 • Wymiana tłumika –  wypalone tłumiki zdarzają się już po około 100 mth. Możemy zaobserwować pęknięcia w poszyciu tłumika. Cienka blaszka w połączeniu z dużymi wibracjami skutkuje koniecznością wymiany. Naprawa jest banalnie prosta i polega na odkręceniu 3 śrub, a koszt tłumika na allegro to koszt ok. 100 – 120 zł.
 • Wymiana gaźnika – gaźniki to kolejny element, który czasem doznaje usterek. Należy pamiętać, że są to gaźniki membaranowe i nie lubią one przez dłuższy czas pozostać zalane paliwem. Oznacza to, że po skończonej pracy, dobrze jest wypalić paliwo z gaźnika, zwłaszcza jeśli używamy rębaka rzadko. W tym przypadku również naprawa jest bardzo tania i prosta – wystarczy kupić nowy gaźnik za około 50 zł  i zamontować go. Dla zaawansowanych możliwy jest zakup zestawu naprawczego gaźnika za 15 -20 zł i samodzielna wymiana membran.
 • Oczywiście, mogą się Państwu przytrafić inne usterki. Być może Ja miałem wyjątkowe szczęście i trafiły mi się wyjątkowo trwałe egzemplarze silników. Dodam tylko, że moje Lumagi robią po 300 – 400  mht rocznie.  Wszystkie pracują bez zarzutu i palą na dotyk!

  Przejdźmy teraz do serca naszej maszyny.

UKŁAD TNĄCY W REBAKU

Układ tnący wraz układem przeniesienia napędu odpowiada za moc, z którą rębak rozdrabnia gałęzie.

Oczywiście moc silnika jest parametrem wyjściowym i takim, na który zwracamy uwagę od samego początku.

Zwróćmy uwagę na te 2 rębaki: pierwszy to LUMAG RAMBO  HC 15 PRO. Następnie widzimy rębak LUMAG RAMBO HC 15. Obie maszyny to rębaki bębnowe i obie są napędzane identycznym silnikiem o mocy 12 KM, a jednak RAMBO HC 15 PRO jest o wiele mocniejszy  – w dużej mierze jest to zasługa bębna tnącego, który w wersji HC 15 PRO waży prawie 50 kg i jest około 40 % cięższy od bębna w HC 15. Tak więc to właśnie ciężki bęben, będący jednocześnie kołem zamachowym, decyduje o mocy tej maszyny. W związku z tym ten rębak nie ma sobie równych jeśli chodzi o moc – oczywiście w tym przedziale cenowym.

LUMAG Rambo HC 15 PRO
LUMAG Rambo HC 15

UKŁAD PRZENIESIENIA NAPĘDU

Jeśli chodzi o układ przeniesienia napędu, to duży plus dla LUMAGA za sprzęgło odśrodkowe, które zabezpiecza silnik w przypadku nagłego zablokowania bębna. Co prawda w wersji HC 15 sprzęgło jest mniejsze i lżejsze, jednak sama średnica kół pasowych pozostaje taka sama i oznacza to tyle, że mamy do czynienia z identycznym przełożeniem.

Możemy narzekać tylko na brak napinaczy pasków przenoszących moc silnika na układ tnący. Jakość chińskich pasków klinowych  jest niska, ale po wymianie i zastosowaniu przyzwoitych pasków ten problem sam się rozwiązuje.

MOBILNOŚĆ

Najwygodniejsze rębaki do gałęzi to maszyny umieszczone na homologowanym podwoziu. Nadające się do holowania za samochodem po drogach publicznych. W innych przypadkach musimy rębak załadować na samochód lub przyczepkę. Niekiedy może nam to sprawić trudności, bo maszyny potrafią sporo ważyć. Istnieje też możliwość umieszczenia rębaka na stałe na przyczepce lekkiej. Jednak to dodatkowe koszty i uciążliwość przy wkładaniu gałęzi do rębaka, ponieważ podwyższy się wysokość progu załadunku gałęzi.

Skoro mówimy o mobilności, to warto też zwrócić uwagę na szerokość rozdrabniacza. Ponieważ może się okazać, że jedyną drogą na ogród jest furtka o szerokości 80 cm. Mam dobrą wiadomość dla chcących kupić rębak, ponieważ na rynku bez problemu znajdziemy takie maszyny- i tu na przykład od roku 2021 rębaki Lumag serii HC 15 i HC 10 nie przekraczają 80 cm szerokości.

WYDAJNOŚĆ

Ten parametr, przy tego typu maszynach, nie jest podawany przez producentów, lub jego wartości są wyssane z palca.  Wydajność bez wątpienia będzie z korelowana z mocą silnika maszyny, ale nie jest to jedyny czynnik, który musimy uwzględnić myśląc o wyborze rębaka.

Proszę zwrócić uwagę na szerokość leja wsadowego, lecz nie w miejscu załadunku, bo tutaj wszystkie maszyny mają szeroki wsad, tylko tam gdzie gałęzie spotykają się z nożami. Jeśli będzie tam szeroko – bez problemu włożymy rozgałęziony materiał i jak tylko dotkną go noże, to rozetną te rozgałęzienia. Dzięki temu nie musimy okrzesać gałęzi podczas ścinki. To właśnie wpływa na wydajność. 
 Oczywiście rębak musi mieć odpowiednią moc aby się nie zdławił. I tu wraca temat ciężkiego rozpędzonego bębna z nożami, który ma swoją energię. Przy maszynach z niewielką ilością miejsca na kontakt z nożami będziemy mogli wkładać do maszyny tylko proste patyki – to znacząco dołoży nam pracy.

Może też się zdarzyć, że podczas pracy zapcha się komora tnąca. Od tego jak szybko i bezpiecznie ją wyczyścimy będzie zależało ukończenie pracy. Więc dogodny dostęp do komory tnącej będzie wpływał na wydajność. Taki właśnie wygodny dostęp do komory tnącej zapewnia mój ulubiony rębak.

SERWIS NOŻY TNĄCYCH

Jeśli będziemy dużo pracować, to z pewnością będziemy musieli serwisować noże, więc ważne jest jaki będzie do nich dostęp.

Ponieważ noże będziemy musieli obrócić po ok 15 mth – to z moich doświadczeń realny czas pracy jednej krawędzi ostrza. I tutaj należą się kolejne pochwały dla mojego ulubionego rębaka. Rambo HC 15 PRO oferuje doskonałe dojście do serwisu noży.

Są rębaki, w których aby dostać się śrub mocujących noże, musimy używać różnego rodzaju przedłużek i tym podobnych. Poniżej prezentuję jak to wygląda w RAMBO HC 15 PRO. Warto na to zwrócić uwagę zanim będziemy się denerwować podczas serwisu noży.

Rębak Lumag RAMBO HC 15 PRO Oferuje doskonały dostęp do serwisu noży tnących

OGÓLNA OCENA RĘBAKA ROZDRABNIACZA DO GAŁĘZI LUMAG HC 15 PRO

Podczas użytkowania Lumaga docenimy wiele zalet tego rębaka.

ZALETY:

 • Trwałe i tanie jednostki napędowe.
 • Duża moc mechanizmu tnącego.   
 • Dobry dostęp podczas czyszczenia komory tnącej.
 • Rębak dobrze zaciąga gałęzie.
 • Wysoka wydajność rozdrabniacza.
 • Obszerny lej wsadowy i możliwość rozdrabniania rozgałęzień.
 • Wygodny dostęp do serwisu noży.

WADY:

 • Chińskie wykonanie, mam tu na myśli: spasowanie elementów, jakość spawów i jakość stali.
 • Wysoka waga, która ogranicza mobilność tego rębaka.
 • Brak napinaczy pasków.
 • Brak systemu blokowania bębna na potrzeby zmiany noży. 

Zatem, jaki rębak rozdrabniacz do gałęzi kupić?

Tak więc, gdybym kupował rębak do gałęzi – to postawiłbym na Lumaga RAMBO HC 15 PRO. lub CEDRUSA RB04 PRO-E Mimo iż, czasem dokucza mi jego wysoka waga. To właśnie dzięki swojemu ciężarowi, ten sprzęt spełnia moje oczekiwania jeśli chodzi o moc rozdrabniania. Rębak ten bez problemu radzi sobie z rozdrabnianiem gałęzi do 10 cm średnicy, a przy grubszych gałęziach również się sprawdza, z tym, że powinniśmy uważać aby nie zdławić energii bębna tnącego.

Na zakończenie chciałbym powiedzieć, że każdy z Państwa będzie miał inne potrzeby. Coś co cenię sobie ja, w moim rębaku, dla innych może być jego największą wadą. Ważne aby świadomie wybierać rozdrabniacz do gałęzi. Tak aby, jego właściwości spełniały Wasze oczekiwania i były dopasowane do Waszych potrzeb.

Zachęcam Państwa do śledzenia Pana Rębaka na YouTube oraz zadawania pytań w grupie na Facebooku

Koszyk0
Brak produktów w koszyku!
Kontynuuj zakupy
0